پرش لینک ها
تاریخ انتشار: مقالات

انواع مدل های گچبری سقف

شناخت و بررسی جذاب ترین مدل های گچبری سقف؟

یکی از پرطرفدارترین، جذاب ترین و محبوب ترین ایده ها برای تزیین سقف به خصوص در کشور ما گچبری سقف است، که باعث می شود داخل منزل جذاب و متفاوت تر به نظر برسد. گچ بری در ایران به دو سبک سنتی و مدرن تقسیم می‌شود، که هر کدام از آنها دارای تعاریف و تفاوت‌هایی هستند.

۱- گچبری سنتی: سقف های بر جا مانده از قدیم، بهترین و با ارزش ترین نمونه های موجود از گچبری سنتی است، این نوع گچبری از نظر ظاهری جزئیات ظریف کاری بیشتری دارد و معمولان ساخته استادان زبردست و ماهر است. آنها تداعی کننده باغ ها و بهشت جاودان بر روی زمین هستند.

رنگ در گچبری سنتی اهمیت و جایگاه خاصی برای معماران و استان این کار داشته است. آنها از رنگ های مانند سبز، طلایی و قرمز برای تاثیر گذاری بیشتر و ایجاد حس زیبایی بهره می بردن. این سبک از گچبری سقف به چند دسته تقسیم می شود مانند:

  • گچبری معرق
  • گچبری لایه ای
  • گچبری تخمه بری (تخمه کن)
  • گچبری لکه یا کلوخی
  • گچبری هشته(بیرون آمده_برهشته)
گچبری سنتی

۲- گچبری مدرن: برخلاف گچبری سنتی در این نوع گچبری خبری از گل‌ها و بهشت جاودان نیست. از مشخصه این نوع گچبری می توان به  خطوط ساده، مانند خطوط راست و زاویه‌های قائمه یا خطوط نرم و منحنی دار اشاره کرد. گچبری های‌سنتی سقف که بیشترجنبۀ تزئینی داشتند در این سبک کنار گذاشته شده و به جای آن در گچبری سقف به روش مدرن تمامی توجهات به کارآیی معطوف گشته است.

نگاه گچبری مدرن بیشتر عملکردی است تا تزئینی، به عنوان مثال؛ المان‌ها و تزئیناتی ساخته شده با گچ بیشتر برای پوشش فضاهای پنهان سازه و تاسیسات به کار می روند و مهمتر از همه ایجاد نورپردازی پنهان و ماهرانه، که جلوۀ کار را دوچندان می‌کند.

گچبری سقف به روش مدرن به دو صورت اجرا می‌شود که تفاوت های بین آنها وجود دارد. در روش اول که سخت تر از روش دوم است، اجرای گچبری توسط فردی ماهر و استادکار و در حین ساخت سقف انجام می‌شود. در روش دوم نیز از قطعات پیش‌ساخته برای تزیین سقف استفاده می‌شود.

قطعات گچبری پیش‌ساخته معمولا به صورت آماده در بازار وجود دارد، بنابراین صاحبان کار و طراحان می‌توانند با توجه به محلی که نیاز به سقف گچبری دارد سایز و مدل مورد نظر را انتخاب کرده و سپس توسط افراد ماهر و متخصص آن را نصب کنند.

گچبری سقف با قطعات پیش ساخته

انواع مدل های گچبری پیش ساخته؟

در حال حاضر مدل های بی شماری برای گچبری سقف به روش پیش ساخته ارائه می شود، که معیار انتخاب  نوع و مدل آنها مربوط به سلیقه صاحب خانه و یا طراحان می شود. قطعات گچبری پیش ساخته مدرن به سه دسته زیر تقسیم می شوند :

  1. طرح های خاص و تکی مانند سر ستون ها، سرقاب ها و سر شومینه
  2. طرح های سطحی و زمینه ای مانند قطعات کلی یا تکه تکه ای
  3. طرح های حاشیه ای مانند قاب های کناره راه پله و دیوار و سقف

مهمترین دلیل برای استفاده زیاد از گچبری سقف پیش ساخته این است که، آنها استحکام فوق العاده بالایی در برابر رطوبت و کپک و همچنین محیط های اسیدی و قلیایی دارند، سرعت نصب آنها نسبت به گچبری سنتی و در حین کار بیشتر است، تنوع رنگی و شکلی آنها بیشتر است و همچنین سبک هستند. و هزاران مزیت دیگر که همگی نشان از عملکردی بودن و کاربردی بودن این نوع گچبری دارد.

انواع مدل های گچبری

یک دیدگاه بگذارید

ArabicEnglishPersian
× گفتگوی آنلاین